Neredzamās ortodontijas

Neredzamās ortodontijas (zobu taisnošana un sakodiena korekcija) priekšrocības

Ortodontija ir zobu taisnošana un sakodiena korekcija.  Terminu „neredzamā ortodontija’’ izmanto, lai apzīmētu dažādas ortodontiskas ārstēšanas metodes, kas piemērotas pieaugušajiem un kuru  galvenā priekšrocība ir būt vizuāli neredzamām. Tā  ietver lingvālās breketes un caurspīdīgas kapes. Vispārīgi runājot, ortodontija var uzlabot zobu, sejas un smaida izskatu.

Ortodontiskās ārstēšanas uzdevums ir nodrošināt taisnus zobus, pareizu sakodienu,  labu estētiku un funkciju. Taisnus zobus ir vieglāk uzturēt tīrus,  līdz ar ko, pateicoties smaganu veselības uzlabošanai, ilgtermiņā potenciāli palielinās arī zobu veselība.

Vairāki pētījumi rāda, ka no psihosociāla viedokļa ortodontiskā ārstēšana ir saistīta ar dzīves kvalitātes uzlabošanos gan bērniem, gan pieaugušajiem, it īpaši pacientiem ar acīmredzami nepievilcīgu smaidu. Tas var palielināt pašpārliecinātību un uzlabot pašnovērtējumu. [1-5]

Dr. Gribalsky lingual braces Win system

Lingvālās breketes

Breketes, kuras tiek fiksētas pie zobu iekšējas virsmas un ir praktiski neredzamas

Zobu izlīdzināšana šodien nav domāta tikai bērniem

Pēdējos gados iespēju klāsts pieaugušajiem, lai iegūtu skaistu smaidu un taisnus zobus, ir tik plašs, ka ir iespējams ārstēt praktiski visus gadījumus jebkurā vecumā, izmantojot neredzamās metodes.

Agrāk ortodontiskā ārstēšana bija paredzēta galvenokārt bērniem, jo lielākoties ārstēšana tika veikta ar metāliskajām breketēm. Daudzi pieaugušie metāliskās breketes uzskata par absolūti nepieņemamu risinājumu, un tas arī ir svarīgākais iemesls, kāpēc viņi atsakās sākt šādu ārstēšanu. Šīs problēmas pirmais un vienkāršākais risinājums bija keramisko brekešu radīšana. Keramiskās breketes ir caurspīdīgas vai krāsas ziņā tuvas zobu krāsai un ir daudz mazāk redzamas, salīdzinot ar standarta metāliskajām breketēm. Tomēr daudziem cilvēkiem šis variants joprojām nav estētiski pieņemams. Pēdējos gados ir attīstījušās divas zobu iztaisnošanas metodes, kuras nodrošina tikpat labus rezultātus kā standarta metāliskās  breketes, bet ir neredzamas. Šīs divas metodes ir “Caurspīdīgas kapes” un “Lingvālās breketes”.

Clear aligners and lingual braces

Caurspīdīgas kapes: ortodontiskā ārstēšana bez breketēm

Caurspīdīgas kapes ir kapu komplekts, kuras pacients pats maina ik pēc 2 nedēļām. Tās ir individuāli izgatavotas katram pacientam un tiek pielāgotas katra cilvēka zobu anatomijai. (Lai iegūtu vairāk informācijas par to, kā tās strādā un kā tās tiek izgatavotas, nospiediet šeit)

Izmantojot mūsdienu tehnoloģijas, caurspīdīgās kapes var izvēlēties kā ārstēšanas metodi daudzos gadījumos, iztiekot bez vajadzības nēsāt breketes. Tomēr daudzos gadījumos, lai  varētu palielināt zobu kustības kontroli, ir nepieciešams pievienot “pogas” (zobu krāsā), kuras palīdzēs kapēm efektīvāk pārvietot zobus.

“pogas”,  izgatavotas no materiāla, kas atbilst zobu krāsai (atačmenti)

Kapes var pielietot arī ortodontisko recidīvu gadījumos , kad ir nepieciešamas tikai nelielas sakodiena korekcijas.

Tā kā kapes ir izņemamas, zobus var tīrīt kā parasti, iztiekot bez īpašām papildus manipulācijām un speciālām zobu birstēm. Tāpat arī uzturā var lietot visu bez jebkādiem ierobežojumiem, pretēji tam kā tas ir brekešu gadījumā. Caurspīdīgās kapes ir pati ērtākā no zobu iztaisnošanas metodēm un prasa retākus un īsākus apmeklējumus pie ortodonta. Tomēr, lai ārstēšana ar  kapēm būtu efektīva ir nepieciešams tās lietot vismaz 22 stundas diennaktī.

Ir daudz dažādu zīmolu, kas piedāvā caurspīdīgās kapes (”Airnivol” , ” Invisalign “, “ClearCorrect”, “3D Smile“, “K-clear” un vēl daudzi citi). Lai gan lielākajai daļai sistēmu ir līdzīga koncepcija, svarīgākais jebkurā gadījumā ir ārstēšanas plāna izstrāde, kuru sastāda ortodonts kopā ar pacientu. Daudzos gadījumos ir vairāk nekā viens ārstēšanas plāns un visas iespējas tiek apspriestas un izskaidrotas.

Caurspīdīgās kapes. 3D smile Elaineri. Aligners
Caurspīdīgās kapes. Elaineri.
3D smile caurspīdīgas kapes
Tooth colored "buttons" (also called "attachments" or "engagers") are used to improve control of different tooth movements

Lingvālās breketes: Visneredzamākais risinājums ar vairākām ārstēšanas iespējām

Lingvālās breketes ir breketes, kuras tiek fiksētas pie zobu iekšējas virsmas un ir praktiski neredzamas. Vienīgie cilvēki, kas zina, ka jums ir breketes esat Jūs un Jūsu ortodonts. Pasaules tirgū ir daudz dažādu lingvālo sistēmu, un tās parasti iedala 2 galvenās grupās: standarta lingvālās breketes un individuāli izgatavotas lingvālās breketes ( WIN, Incognito™, Harmony un citas).  Pēdējās (individuālās lingvālās breketes) ir šobrīd progresīvākais risinājums, kas pieejams tirgū, jo tās ļauj pilnībā kontrolēt visas zobu kustības, tādējādi nodrošinot lielākas ārstēšanas iespējas, lielāku efektivitāti un prognozējamus rezultātus pat ļoti sarežģītos gadījumos, kurus nav iespējams ārstēt ar kapēm.

Viena no šīm sistēmām, kas ir jaunums Latvijā, ir Vācijā izstrādātā “WIN sistēma”. Tā ir iespējams, vismodernākā, precīzākā un paredzamākā ortodontiskā sistēma mūsdienās [6].  Līdzīgi kā caurspīdīgās kapes, tā tiek izgatavota individuāli un tiek pielāgota katra cilvēka zobu anatomijai un situācijai. Šīs metodes galvenās priekšrocības ir tas, ka tā ir gandrīz neredzama, izlīdzināšanas posms ir ļoti ātrs un to var izmantot pat ļoti sarežģītos gadījumos, kad kapes nav ieteicamas.

Tomēr šai metodei pastāv arī  daži vērā ņemami trūkumi, tādi kā sākotnējais diskomforts un runas traucējumi (parasti ilgst līdz 2 nedēļām, ka arī tā prasa vairāk laika un uzmanības veltīt zobu tīrīšanai. Salīdzinot ar caurspīdīgajām kapēm, būs nepieciešams pavadīt vairāk laika katrā apmeklējuma reizē pie ortodonta.

Lingvalas breketes ortodontija
Lingvālās breketes WIN / incognito.
Win lingual orthodontics , lingvālās breketes WIN

Ārstēšanas iespējas: vai es varu ārstēt tikai vienu žokli?

Ļoti svarīgi saprast to, ka mēs visi izskatāmies savādāk, mums visiem ir dažādi zobi, sakodiens, problēmas un vēlmes. Visas šīs atšķirības rada pilnīgi unikālu situāciju katram cilvēkam. Līdz ar to, katram gadījumam nepieciešama individuāla pieeja, un ārstēšanas plāns tiek pielāgots personiskajām vajadzībām.

Ortodontiskās ārstēšanas galvenie mērķi ir nodrošināt skaistu smaidu un labu mutes dobuma veselību un funkciju. Lai gan ārstēt  tikai vienu žokli ir lētāk un ātrāk, tas var apdraudēt gala rezultātu un gala sakodienu. Sakodienu un smaidu veido sarežģīts komplekss, kas ietver augšžokli, apakšžokli, augšējos un apakšējos zobus, žokļa locītavu, lūpas un muskuļus. Šo elementu novietošana pareizā pozīcijā mutes dobumā ,attiecībā viens pret otru sniedz daudz veselīgāku, stabilāku un pievilcīgāku rezultātu, salīdzinājumā ar ārstēšanu, kas vērsta tikai uz vienu sakodiena elementu. Tomēr, dažos gadījumos, daļējs ārstēšanas plāns var būt pat vērtīgāks nekā pilnā ārstēšana. Tajā pašā laikā dažos gadījumos labāk nesākt ārstēšanu vispār, nekā izvēlēties kompromisa variantu.

Kopumā ir divas galvenās pieejas katram gadījumam. Pirmā  un rekomendējama pieeja  ir veikt pilnu ārstēšanu ( zobu iztaisnošanu + sakodiena korekciju), bet otrā pieeja  ir daļējā  ārstēšana (tikai zobu iztaisnošana). Tā ir Jūsu izvēle, kuru no ārstēšanas pieejām izvēlēties.

 

Orthodontic treatment , ortodontiskā ārstešana.
Note the space between the frontal upper and lower teeth

Vecuma ierobežojumi

Lai gan šīs ārstēšanas metodes tika izstrādātas galvenokārt pieaugušajiem, tās der arī pusaudžiem. Zobi var pārvietoties jebkurā vecumā, pat pēc 60 un 70 gadiem. Galvenā atšķirība ir tāda, ka pieaugušajiem zobu pārvietošana notiek lēnāk, salīdzinot ar bērniem un pusaudžiem, ka arī var būt citas ar zobiem saistītas problēmas (smaganu saslimšanas, zobu trūkums , un c.)

Sāciet ceļu uz skaistu smaidu tikai 2 apmeklējumos

Lai uzsāktu ārstēšanu ir nepieciešami tikai 2 soļi/viziti:

 

  1. apmeklējums: pirmā konsultācija – Jūs uzzināsiet visu nepieciešamo informāciju, lai pieņemtu lēmumu par ārstēšanas uzsākšanu un metodes izvēli.

 

Clear aligners consultation

Neatkarīgi no tā, kad un ko jūs izvēlēsieties darīt, pirmās konsultācijas laikā tiek ievākti visi nepieciešamie dati (aizņem apmēram 30 minūtes un neprasa atsevišķu apmeklējumu), kuri tiks sūtīti ražotājam. Kapes/breketes būs gatavas 1 mēneša laikā, un tad tiks nozīmēts otrais apmeklējums. 

Intraoral scanner vs PVS impression

2.apmeklējums: Kapu nodošana vai brekešu uzstādīšana

caurspidigas kapes zobu taisnosanai
  1. Liu Z, McGrath C, Hägg U. The impact of malocclusion/orthodontic treatment need on the quality of life. A systematic review. Angle Orthod. 2009 May;79(3):585-91. doi: 10.2319/042108-224.1.
  2. Arrow P, Brennan DS, Spencer J. Social acceptability of dental appearance and benefits of fixed orthodontic treatment: a 17-year observational cohort study J Public Health Dent. 2012 Spring;72(2):135-42. doi: 10.1111/j.
  3. Johal A, Alyaqoobi I, Patel R, Cox S. The impact of orthodontic treatment on quality of life and self-esteem in adult patients Eur J Orthod. 2015 Jun;37(3):233-7. doi: 10.1093/ejo/cju047.
  4. Dimberg L, Arnrup K, Bondemark L. The impact of malocclusion on the quality of life among children and adolescents: a systematic review of quantitative studies. Eur J Orthod. 2015 Jun;37(3):238-47. doi: 10.1093/ejo/cju046.
  5. Johnson KJ, Waugh CE, Fredrickson BL. Smile to see the forest: Facially expressed positive emotions broaden cognition. Cogn Emot. 2010 Feb 19;24(2):299-321.
  6. Michael Knösel, Elisabeth Klang, Hans-Joachim Helms and Dirk Wiechmann  Lingual orthodontic treatment duration: performance of two different completely customized multi-bracket appliances (Incognito and WIN) in groups with different treatment complexities Head & Face Medicine 1 November 2014

    Cuccia A1, Caradonna C. The relationship between the stomatognathic system and body posture Clinics (Sao Paulo). 2009;64(1):61-6.
  7. Perinetti G. Comment on: Correlations between the stomatognathic system and body posture: biological or clinical implications? Clinics (Sao Paulo). 2009;64(2):77-8.
  8. H. Asuman Kiyak, M.A., Ph.D. Does Orthodontic Treatment Affect Patients’ Quality of Life? J Dent Educ. 2008 Aug;72(8):886-94.
  9. Nazeer Ahmed Meeran. Iatrogenic possibilities of orthodontic treatment and modalities of prevention J Orthod Sci. 2013 Jul-Sep; 2(3): 73–86. doi: 10.4103/2278-0203.119678
  10. Yang EY, Kiyak HA. Orthodontic treatment timing: a survey of orthodontists. Am J Orthod Dentofacial Orthop. 1998 Jan;113(1):96-103
  11. Al-Shayea EI. A survey of orthodontists’ perspectives on the timing of treatment: A pilot study.J Orthod Sci. 2014 Oct;3(4):118-24. doi: 10.4103/2278-0203.143232.
  12. Maspero C, Farronato D, Giannini L, Farronato G. Orthodontic treatment in elderly patients. Prog Orthod. 2010;11(1):62-75. doi: 10.1016/j.pio.2010.04.008. Epub 2010 May 11.
  13. Pithon MM. Orthodontic treatment in an elderly patient with extraction of upper premolar. Gerodontology. 2012 Jun;29(2):e1146-51. doi: 10.1111/j.1741-2358.2010.00443.x.